Uwielbiam książki wydawnictwa Usborne właściwie za wszystko, a w szczególności za grafikę, pomysłowość i treści edukacyjne. Jest to wydawnictwo angielskie, więc ten wpis będzie raczej przeznaczony dla mam z UK, ale zachęcam wszystkich do rzucenia okiem bo to naprawdę małe arcydziełka.
Książki edukacyjne
Chciałam pokazać Wam kilka tytułów, które wybrałam z bogatej oferty wydawnictwa. Książki te przekazują wiedzę i fakty za pomocą otwieranych okienek, co może sugerować, że są przeznaczone dla mniejszych dzieci (mają też grube tekturowe strony), jednak jeśli wczytamy się w treść to widać, że poziom zaawansowania przekazywanych informacji jest odpowiedni dla sześcio, siedmiolatków, a niektóre z tytułów spokojnie nadają się dla starszych dzieci.
Look Inside Your Body, Look Inside Science
Czarujący dziecięcy podręcznik anatomii i zbiór faktów naukowych, ze wszystkich pozycji myślę, że te są najłatwiejsze w odbiorze i można zacząć je czytać już z pieciolatkiem. Czy wiedzieliście, że przesypiamy około 22 lata w całym życiu, że mózg noworodka waży tyle co 2 jabłka a mózg osoby dorosłej tyle co 10? Albo, że krwi w ciele jest tyle, że wypełni ona wiaderko, a gdyby rozwinąć naczynia krwionośne mogłyby owinąć całą ziemię? To na pewno przemówi do wyobraźni dziecka, nie wiem jak wy ale ja dalej uwielbiam czytać takie ciekawostki.
Big Picture Book – General knowledge
Odkrywcza nie tylko dla dzieci – wciągnie także dorosłych czytelników, jako jedyna z wszystkich nie ma otwieranych okienek, za to cała jest wypełniona ciekawostkami jak z faktopedii, z kategorii m. in. sportu czy muzyki, warto przeczytać jeśli chcemy zabłysnąć erudycją wśród znajomych:). A jeśli wasze dzieci tak jak Lilka dociekają dlaczego płyty na chodniku pękają, ile autobusów jest w całym kraju, ile ziaren piasku jest na plaży, jaka jest najmniejsza kropka, ile zer ma google plexion to ta książka przyjdzie wam z pomocą w odpowiadaniu na te trudne a jakże kluczowe dla egzystencji pytania. Dowiemy się na przykład że:
– zwierzę o najgrubszym i najgęstszym futrze to wydra
– najczęściej jedzonym owocem na świecie jest banan
– nikt nigdy nie sprzedał więcej płyt niż Beatlesi
– najwyższy człowiek świata miał 2.72m
– dżungle zajmują tylko 2% powierzchni ziemi a znaduje sie tam 50% wszystkich organizmów i roślin występujących na ziemi.
– 70% zasobów słodkiej wody na ziemi znajduje sie na Antarktyce w postaci gór lodowych
– ciało ludzkie składa sie w 70% z wody
– Rembrandt namalował 90 autoportretów
– paznokcie Statuy Wolnosci sa wielkości kartki A4
Telling the time
Książka w jasny sposób przedstawia reguły określania godzin i minut na zegarkach tradycyjnych i elektronicznych, zasady użycia am i pm, odczytywania minut do danej godziny i po. Na początku znajdujemy proste i logiczne wytłumaczenie, że czas to sposób podziału wszystkiego co sie dzieje na godziny, minuty i sekundy (na dalszych stronach rozwinięte są też zagadnienia podziału na dni, tygodnie, miesiące). Książka dodatkowo wzbogacona faktami co zajmuje ile czasu i grą na końcu, polecam dla dzieci, które są na etapie poznawania zegara i tych, które specjalnie nie pałają do tego pasją, Wiem co mówię bo właśnie wałkujemy ten temat i jest to mówiąc bez ogródek droga przez mękę w pocie i łzach. Moja cierpliwość ledwo znosi tę próbę i ta książka jest miom światełkiem w tunelu. Bardzo przydatna jest tarcza zegara z przesuwanymi wskazówkami, która pozwala na torturowanie testowanie dziecka w odczytywaniu godzin. Także z tą pomocą dydaktyczną liczę na pozytywne zakończenie naszej zegarowej przygody.
See inside Where food comes from
Wbrew pozorom jaja, mleko i szynka wcale nie biorą się z supermarketu i ten i wiele innych odkrywczych faktów dziecko znajdzie właśnie w tej książce. Skąd biorą się produkty które lądują na naszym stole, co otrzymujemy z mleka i w jaki sposób się je przetwarza by uzyskać sery i jogurty, co pochodzi z farm, co z pól uprawnych a co z mórz? Na ostatniej stronie na mapie świata mamy rozrysowane które produkty pochodzą z poszczególnych stron świata. Najpopularniejszą rośliną uprawną jest zboże i wszelkie uzyskiwane z niego produkty są najczęściej spożywane na całym świecie.
See inside
World religions
Przegląd religii świata – pozycja o trochę trudniejszym przekazie, z uwagi na terminologię i egzotyczne nazwy, myślę, że można ja zacząć czytać z siedmiolatkami, może trochę wcześniej jeśli wasze dzieci tak jak moja Lilka na co dzień stykają się z wielokulturowością i różnymi wyznaniami. Na początku prosta i rzeczowe wyjaśnienie co to jest religia, nastepnie bogaty przegląd religii świata z ilustracjami i opisami wierzeń, świątyń, obrzędów i świąt, kapłanów, Boga/bogów. Dowiemy się także o wyobrażeniach życia po śmierci w różnych religiach i najważniejszych przypowieściach (jak się okazuje wspólna dla chrześcijaństwa, hinduizmu, islamu i judaizmu jest historia o wielkiej powodzi i arce Noego, oczywiście w każdym przypadku różnie przedstawiona i posługująca się innymi imionami i nazwami).
Questions and answers about science
Kolejna pozycja wypełniona faktami naukowymi, piękne ilustracje i otwierane okienka ułatwiają zapamiętanie takich słów jak na przykład chlorofil, atom, grawitacja. Pierwsza dawka wiedzy z biologii, chemii i fizyki w przyjaznej i rozbudzającej zainteresowanie formie. Oprócz nazwisk sławnych naukowców dziecko dowie się dlaczego trawa jest zielona, albo jak to jest, że niedźwiedziom polarnym nie jest zimno, i że tak naprawdę to ich skóra jest czarna a tylko futro białe. Jak to właściwie się dzieje, że rośniemy i jak powstaje tęcza, huragany i wiele wiele innych ciekawostek dziecko znajdzie w tej świetnej książce.
Wkrótce postaram się napisać o książkach z grami i zadaniami wydawnictwa Usborne, które towarzyszyły nam podczas wielu lotów i podróży, i okazały się godnym zamiennikiem iPada, więc zajrzyjcie, jeśli szukacie sposobów na nie odmóżdżające spędzanie czasu podczas dłuższej drogi :).