Książki edukacyjne wydawnictwa Usborne – moich kilka najnowszych nabytków

Uwielbiam książki wydawnictwa Usborne właściwie za wszystko, a w szczególności za grafikę, pomysłowość i treści edukacyjne. Jest to wydawnictwo angielskie, więc ten wpis będzie raczej przeznaczony dla mam z UK, ale zachęcam wszystkich do rzucenia okiem bo to naprawdę małe arcydziełka.

Książki edukacyjne

Chciałam pokazać Wam kilka tytułów, które wybrałam z bogatej oferty wydawnictwa. Książki te przekazują wiedzę i fakty za pomocą otwieranych okienek, co może sugerować, że są przeznaczone dla mniejszych dzieci (mają też grube tekturowe strony), jednak jeśli wczytamy się w treść to widać, że poziom zaawansowania przekazywanych informacji jest odpowiedni dla sześcio, siedmiolatków, a niektóre z tytułów spokojnie nadają się dla starszych dzieci.

 Look Inside Your Body, Look Inside Science

IMG_1395

IMG_1397IMG_1401

Czarujący dziecięcy podręcznik anatomii i zbiór faktów naukowych, ze wszystkich pozycji myślę, że te są najłatwiejsze w odbiorze i można zacząć je czytać już z pieciolatkiem. Czy wiedzieliście, że przesypiamy około 22 lata w całym życiu, że mózg noworodka waży tyle co 2 jabłka a mózg osoby dorosłej tyle co 10? Albo, że krwi w ciele jest tyle, że wypełni ona wiaderko, a gdyby rozwinąć naczynia krwionośne mogłyby owinąć całą ziemię? To na pewno przemówi do wyobraźni dziecka, nie wiem jak wy ale ja dalej uwielbiam czytać takie ciekawostki.

 Big Picture Book – General knowledge

IMG_1430 2

IMG_1436IMG_1435

IMG_1433IMG_1431

Odkrywcza nie tylko dla dzieci – wciągnie także dorosłych czytelników, jako jedyna z wszystkich nie ma otwieranych okienek, za to cała jest wypełniona ciekawostkami jak z faktopedii, z kategorii m. in. sportu czy muzyki, warto przeczytać jeśli chcemy zabłysnąć erudycją wśród znajomych:). A jeśli wasze dzieci tak jak Lilka dociekają dlaczego płyty na chodniku pękają, ile autobusów jest w całym kraju, ile ziaren piasku jest na plaży, jaka jest najmniejsza kropka, ile zer ma google plexion to ta książka przyjdzie wam z pomocą w odpowiadaniu na te trudne a jakże kluczowe dla egzystencji pytania. Dowiemy się na przykład że:

– zwierzę o najgrubszym i najgęstszym futrze to wydra

– najczęściej jedzonym owocem na świecie jest banan

– nikt nigdy nie sprzedał więcej płyt niż Beatlesi

– najwyższy człowiek świata miał 2.72m

– dżungle zajmują tylko 2% powierzchni ziemi a znaduje sie tam 50% wszystkich organizmów i roślin występujących na ziemi.

– 70% zasobów słodkiej wody na ziemi znajduje sie na Antarktyce w postaci gór lodowych

– ciało ludzkie składa sie w 70% z wody

– Rembrandt namalował 90 autoportretów

– paznokcie Statuy Wolnosci sa wielkości kartki A4

 Telling the time

IMG_1423

IMG_1427IMG_1426IMG_1424

Książka w jasny sposób przedstawia reguły określania godzin i minut na zegarkach tradycyjnych i elektronicznych, zasady użycia am i pm, odczytywania minut do danej godziny i po. Na początku znajdujemy proste i logiczne wytłumaczenie, że czas to sposób podziału wszystkiego co sie dzieje na godziny, minuty i sekundy (na dalszych stronach rozwinięte są też zagadnienia podziału na dni, tygodnie, miesiące). Książka dodatkowo wzbogacona faktami co zajmuje ile czasu i grą na końcu, polecam dla dzieci, które są na etapie poznawania zegara i tych, które specjalnie nie pałają do tego pasją, Wiem co mówię bo właśnie wałkujemy ten temat i jest to mówiąc bez ogródek droga przez mękę w pocie i łzach. Moja cierpliwość ledwo znosi tę próbę i ta książka jest miom światełkiem w tunelu. Bardzo przydatna jest tarcza zegara z przesuwanymi wskazówkami, która pozwala na torturowanie testowanie dziecka w odczytywaniu godzin. Także z tą pomocą dydaktyczną liczę na pozytywne zakończenie naszej zegarowej przygody.

See inside Where food comes from

img_1416.jpgIMG_1422IMG_1421IMG_1417

Wbrew pozorom jaja, mleko i szynka wcale nie biorą się z supermarketu i ten i wiele innych odkrywczych faktów dziecko znajdzie właśnie w tej książce. Skąd biorą się produkty które lądują na naszym stole, co otrzymujemy z mleka i w jaki sposób się je przetwarza by uzyskać sery i jogurty, co pochodzi z farm, co z pól uprawnych a co z mórz? Na ostatniej stronie na mapie świata mamy rozrysowane które produkty pochodzą z poszczególnych stron świata. Najpopularniejszą rośliną uprawną jest zboże i wszelkie uzyskiwane z niego produkty są najczęściej spożywane na całym świecie.

See inside

World religions

IMG_1405IMG_1410IMG_1408IMG_1407

Przegląd religii świata – pozycja o trochę trudniejszym przekazie, z uwagi na terminologię i egzotyczne nazwy, myślę, że można ja zacząć czytać z siedmiolatkami, może trochę wcześniej jeśli wasze dzieci tak jak moja Lilka na co dzień stykają się z wielokulturowością i różnymi wyznaniami. Na początku prosta i rzeczowe wyjaśnienie co to jest religia, nastepnie bogaty przegląd religii świata z ilustracjami i opisami wierzeń, świątyń, obrzędów i świąt, kapłanów, Boga/bogów. Dowiemy się także o wyobrażeniach życia po śmierci w różnych religiach i najważniejszych przypowieściach (jak się okazuje wspólna dla chrześcijaństwa, hinduizmu, islamu i judaizmu jest historia o wielkiej powodzi i arce Noego, oczywiście w każdym przypadku różnie przedstawiona i posługująca się innymi imionami i nazwami).

Questions and answers about science

IMG_1411IMG_1414IMG_1413

Kolejna pozycja wypełniona faktami naukowymi, piękne ilustracje i otwierane okienka ułatwiają zapamiętanie takich słów jak na przykład chlorofil, atom, grawitacja. Pierwsza dawka wiedzy z biologii, chemii i fizyki w przyjaznej i rozbudzającej zainteresowanie formie. Oprócz nazwisk sławnych naukowców dziecko dowie się dlaczego trawa jest zielona, albo jak to jest, że niedźwiedziom polarnym nie jest zimno, i że tak naprawdę to ich skóra jest czarna a tylko futro białe. Jak to właściwie się dzieje, że rośniemy i jak powstaje tęcza, huragany i wiele wiele innych ciekawostek dziecko znajdzie w tej świetnej książce.

Wkrótce postaram się napisać o książkach z grami i zadaniami wydawnictwa Usborne, które towarzyszyły nam podczas wielu lotów i podróży, i okazały się godnym zamiennikiem iPada, więc zajrzyjcie, jeśli szukacie sposobów na nie odmóżdżające spędzanie czasu podczas dłuższej drogi :).

Opublikowane przez co pozostaje / what remains

My name is Gosia, in life I love traveling, discovering extraordinary places, running, good tv series, raspberries and Lindt chocolates. I don’t like getting up early in the morning, blue and red colours next to each other, washing up wooden things gives me goosebumps. I am mum to 8 year old Lily and baby Joseph. Fresh experience of having a baby again brutally reminded me, that time doesn’t flow steadily like a forest stream, but races like a leopard in the savanna and fiercely snatches from me every passing hour, in the manner he deals with a gazelle he just hunted. I was thinking about writing a blog for a long time, but my extremely introverted nature has been effectively holding off any desires to express myself. But here I am putting constraints of my nature aside and trying to stop things slipping through my fingers, precious moments going by in a blur. My hope is that blog will bring out and save things that give the days colour and shape, and will capture and treasure what remains.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: